Domek dobry na wszystko
Własny ogród to nie tylko trawnik, kwiaty oraz krzewy. Meble ogrodowe, kosiarka, sprzęt do grilla, samochód i rowery. Do tego opony zimowe, narzędzia oraz masa innych niezbędnych rzeczy, które większość czasu leżą schowane. Gdzie to wszystko pomieścić?
Odpowiedź stanowią ogrodowe konstrukcje, które nie podlegają prawu budowlanemu. Optymalnym materiałem do ich wykonania jest drewno. Zaletą takiego drewnianego domku jest to, że nie nagrzewa się do czerwoności tak, jak jego blaszane odpowiedniki. Konstrukcja drewniana jest też lżejsza niż stalowa. Z łatwością dopasujemy ją do naszych potrzeb i gabarytów przechowywanych wewnątrz akcesoriów. Oprócz łatwego montażu, do ich zalet możemy śmiało zaliczyć estetyczny wygląd. Domki i samochodowe wiaty z drewna bez trudu wpisują się w otoczenie nowoczesnego, minimalistycznego domu.
Jednak drewno drewnu nierówne i tutaj warto się na chwilę zatrzymać. Niegdyś najpopularniejszym wyborem było tzw. mokre drewno z pobliskiego tartaku. Tanie i łatwo dostępne. Na tym jednak jego plusy się kończyły. Dlaczego? Kluczowy jest prawidłowy stopień wysuszenia. Świeżo ścięte drewno ma wilgotność na poziomie 50%. Jednak zawartość wody może bez problemu dochodzić nawet do 70%, jeśli drewno zostało ścięte latem. W efekcie nagminnie kurczyło się, pękało oraz skręcało, a razem z nim — cała konstrukcja. Trudno było również uniknąć narastających problemów z pleśnią oraz grzybami.
Drewno konstrukcyjne poleca się do ogrodu
Obecnie na rynku z łatwością kupimy wytrzymałe materiały konstrukcyjne z drewna, które z założenia przeznaczone są do budowania. Rozróżniamy je na:
- Drewno lite C24
- KVH
- KVH Duo/Trio
- BSH
„Drewno konstrukcyjne powstaje na bazie świerku lub sosny. Jednak jest fabrycznie strugane i suszone, a jego wilgotność wynosi 15-18% (lite C24). Dzięki dobrej stabilności wymiarowej — charakteryzuje się niską podatnością na skręcenia oraz mikropęknięcia. Jest też znacznie odporniejsze na działanie wilgoci i wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Co więcej, wraz ze spadkiem zawartości wody w drewnie, spada też zawartość substancji wabiących insekty. Klejone drewno oferuje większe możliwości nośne oraz jeszcze lepszą stabilność wymiarową. Do wyboru mamy wiele przekrojów i grubości, więc każdy dobierze coś dla siebie i planowanych zastosowań.” — mówi Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna budowlanego
Dla finalnego utrwalenia efektu warto je zabezpieczyć. Na zewnątrz sprawdzi się lazura olejna natomiast wewnątrz wystarczy olej UV. Lazura olejna odróżnia się od oleju tym, że posiada w sobie biocydy. Chronią one drewno przed działaniem alg i grzybów, zgnilizną oraz pleśnią. Olej wnika w pory drewna, a na powierzchni tworzy powłokę hydrofobową.
Termoświerk i podbitka świerkowa
Co na boki? Piękne i trwałe deski elewacyjne np. Termoświerk (thermo świerk).
Termowany świerk ma łagodniejsze sęki niż Termososna, natomiast równie wysoką wytrzymałość. Drewno zostało pozbawione nadmiaru wilgoci i żywicy. Posiada znakomitą stabilność wymiarową oraz jest odporne na zmiany pogodowe. Nietoksyczne, ekologiczne i dostępne w trzech różnych profilach. Legitymuje się kompletem zalet drewna termowanego. Niestety nie wszystkie deski na rynku są termowane tymi samymi metodami. Innymi słowy — ich parametry mogą się drastycznie różnić. Najwyższą jakość produktów oferowanych w Woodmarket rozpoznasz po znaku towarowym ThermoWood®.
Podbitki świerkowej raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. To atrakcyjne cenowo rozwiązanie charakteryzuje się naturalnie jasną barwą, dzięki czemu można je łatwo wybarwić na dowolny kolor. Można również skorzystać z szorstkiej elewacji świerkowej w ponadczasowym skandynawskim stylu.
Porządek musi być
Drewno konstrukcyjne to recepta na lekką oraz wytrzymałą konstrukcję domku narzędziowego. Pomieszczenie gospodarcze możemy połączyć bezpośrednio z wiatą na samochód. Pod dachem zaparkujemy bezpiecznie auto i przechowamy kolekcję akcesoriów. Zarówno tych typowo ogrodowych, motoryzacyjnych, jak i sezonowych. Możemy pokusić się o modne wykończenie dachem z blachy na rąbek, a nawet efektowne przeszklenia. W końcu, jeśli tylko zechcemy, drewniany domek pomieści w sobie też saunę, ogrodową kuchnię lub plenerową siłownię.
Elewacja z termoświerku współgra wizualnie z drewnianym tarasem (np. z modrzewia syberyjskiego), a odpowiednia impregnacja wydłuża ich żywotność.
Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.
Przygotujemy profesjonalną wycenę oraz pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania dla twojej inwestycji.
tel.: 660-072-042, 668 470 038, e-mail biuro@woodmarket.pl,