Nowe oblicze sosny i świerku, czyli termodrewno (thermo drewno)

Negatywne stereotypy dotyczą nie tylko ludzi. Jednak ludzie się zmieniają. Zmienia się też drewno np. pod wpływem termowania. Przekonajmy się jak wysoka temperatura wpływa na gatunki, które z natury nie uchodzą za pożądany materiał na taras lub elewację.

Miękkie drewno, sęki, sinizna, skręt włókien, krzywizny, wycieki żywiczne, siedlisko grzybów — oto tylko niektóre z wad, które przychodzą nam do głowy na myśl o sośnie i świerku. W obiegowej opinii powyższe gatunki traktowane są jako dokładna odwrotność egzotyków oraz modrzewia syberyjskiego, które stanowią synonim piękna i wytrzymałości. Oczywiście wiele w tym prawdy, gdy rozmawiamy o mokrym drewnie w surowej postaci. Natomiast nie wszyscy wiedzą, że sosna i świerk mają swoje drugie oblicze, które nie ustępuje drewnu egzotycznemu i modrzewiowi. W niektórych kwestiach je nawet przewyższa. Kluczem do metamorfozy jest profesjonalny proces termowania.

Termowanie czyni cuda

Na wstępie: co to takiego? Termowaniem nazywamy obróbkę cieplną drewna, która polega na wygrzewaniu go w specjalnych piecach. Metoda ta wywodzi się ze Skandynawii, a dokładniej Finlandii — skąd pochodzi też firma Lunawood. Cały proces przebiega przy użyciu naturalnych metod, czyli działania ciepła i pary wodnej. Drewno poddawane jest wysokiej temperaturze (między 160 a 230°C) w kłebąch pary. Proces trwa zazwyczaj od 48 do 96 godzin, jednak dopiero termowanie powyżej 70 godzin gwarantuje oczekiwaną jakość drewna. Warto wiedzieć, że w wygrzewaniu nie uczestniczą żadne chemikalia. Dzięki temu otrzymujemy produkt absolutnie nietoksyczny, naturalny i odnawialny.

„Modyfikacja termiczna znacząco poprawia właściwości drewna, ale nie każdego gatunku. Prym wiodą tutaj Termososna oraz Termoświerk. Podczas termowania drewno zostaje pozbawione nadmiaru wilgoci. Tym samym jest m.in. stabilne wymiarowo, odporne na gnicie i może być stosowane w każdym klimacie. Na zewnątrz, jak i wewnątrz. Termodrewno jest w 100% wolne od żywic, dzięki czemu raz na zawsze żegnamy lepkie plamy. Termososna oraz Termoświerk to pewny wybór na taras i elewacje, ale może być stosowane nawet w saunach. Otrzymujemy drewno o wydajności tropikalnego drewna egzotycznego. Dobra alternatywa dla popularnego modrzewia syberyjskiego.” — mówi Darina Lazarova, ekspert JAF Polska

Przyjemne dla oka, pożyteczne dla drewna

Wizualnie Termoświerk (thermo świerk) posiada łagodniejsze sęki niż Termososna (thermo sosna), natomiast równie wysoką jakość. Podczas termowania oba gatunki zyskują elegancką ciemną barwę, która powstaje w skutek karmelizacji cukru zawartego w drewnie. Zmiana koloru zachodzi w całym przekroju drewna, co oczywiście ułatwia późniejszą obróbkę i długotrwałą eksploatację. Karmelizacja sprawia również, że cukry stają się nieprzyswajalne dla organizmów żywych, takich jak szkodniki, grzyby i bakterie. Dlatego jest odporne na korozję biologiczną. Drewno traci na wadze, a przybiera na walorach użytkowych. Redukujemy wilgotność do bezpiecznych 4-6%, a właściwości izolacyjne wzrastają aż o 25%.

Termodrewno pięknie patynuje i z czasem zyskuje srebrzysty połysk. Jeśli nie przeszkadza nam ten w zupełności naturalny odcień — nie musimy bawić się w żadną dodatkową impregnację. Kolor i strukturę możemy podkreślić oraz utrwalić poprzez olejowanie.

„Termowanie można prowadzić na wiele różnych sposobów i dla różnych gatunków drewna. Niestety nie wszystkie z nich są znormalizowane oraz zgodne z opatentowaną metodą produkcji ThermoWood, a co za tym idzie — nie gwarantują tych samych efektów. Najwyższą jakość produktów rozpoznasz po znaku towarowym ThermoWood®. Znak ten jest zarejestrowaną własnością International ThermoWood Association (ITWA), a Lunawood jednym z jego oficjalnych założycieli. Okrągłe 20 lat doświadczenia w temacie robi swoje.” — zwraca uwagę Darina Lazarova z JAF Polska

W zgodzie z naturą

Odpowiednio zastosowane ciepło i para wystarczą, aby zamienić drewno w trwały oraz efektowny materiał budowlany. Pod koniec okresu użytkowania Thermowood, będąc produktem czysto naturalnym, może zostać spalone i zamienione na bioenergię lub poddane recyklingowi. Nie jest problematycznym odpadem. Lunawood posiada skandynawską etykietę ekologiczną Nordic Swan, przyznawaną materiałom spełniającym kryteria budownictwa ekologicznego. Oznacza to m.in., że jest wolne od metali ciężkich i szkodliwych pestycydów. Miłe w dotyku gołą stopą, dobre dla człowieka i obojętne dla środowiska.

Podstawą bycia ekologicznym jest bycie trwałym. Na potwierdzenie jakości Termososna i Termoświerk od Lunawood spełniają normę ISO 9001, posiadają znak CE, certyfikaty KOMO, TMT i PEFC, a nawet prawo do używania fińskiego godła i flagi. Drewno pochodzi z europejskich obszarów, co skraca logistykę i ogranicza ślad węglowy. Cały łańcuch dostaw jest zrównoważony i kontrolowany. Wszystkie produkty oczywiście powstają w Finlandii.

Jeżeli szukamy materiału w 100% ekologicznego — ciężko znaleźć produkt, który jest wytwarzany równie świadomie, co ThermoWood® od Lunawood.


Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.
Przygotujemy profesjonalną wycenę oraz pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania dla twojej inwestycji.
tel.: 660-072-042, 668 470 038, e-mail 
biuro@woodmarket.pl, 

W ofercie posiadamy również legary, wkręty, impregnaty do drewna i wszystkie inne akcesoria niezbędne do budowy tarasu. Sprawdź także naszą ofertę na deskę tarasową z innych gatunków drzew ⇒ Sklep.WoodMarket.pl

Udostępnij.