Mokra tarcica (AD) vs drewno suszone komorowo (KD)- różnica nie tylko w cenie!

Więźba dachowa to często aż 60% całej konstrukcji, dlatego warto zastanowić się z czego powstaje. Drewno suszone komorowo to jedyny słuszny wybór na konstrukcje dachowe, stropy, ściany i domy szkieletowe. Dlaczego?

Mokra tarcica AD (z angielskiego air-dried)

Mokra tarcica, czyli drewno sezonowane na wolnym powietrzu to materiał, który niesie ze sobą szereg zagrożeń dla całej konstrukcji domu. Różnica w cenie wynika z tego, iż nie jest to materiał budowlany. Mimo, że głównie występuje w długości 3-4 metry, to nie da się oszacować jego parametrów nośnych. Tym samym nie spełnia żadnych norm. To po prostu tanie drewno z pobliskiego tartaku, które nagminnie odkształca się, pęka i gnije. Drewno AD nie jest odporne na czynniki atmosferyczne, ani tym bardziej biologiczne.

Suszone komorowo KD (z angielskiego kiln-dried)

„Drewno KD to certyfikowany materiał konstrukcyjny, którego wilgotność nie przekracza 15%. Suszenie komorowe uwalnia drewno od owadów w każdej fazie rozwoju, niszczy też grzybnię znajdującą się w drewnie i zarodniki pleśni. Dzięki temu uzyskany materiał pozostaje odporny na potencjalne zagrożenia biologiczne i mikrobiologiczne. Nie wymaga dodatkowych preparatów ochronnych o właściwościach grzybobójczych oraz insektobójczych.

Drewno suszone komorowe oferuje ogromne możliwości nośne. W postaci struganego i klejonego KVH długość pojedynczych belek sięga aż 13 metrów. Większe sekcje są klejone podwójnie, potrójnie oraz wielowarstwowo. Zapewnia wzorową stabilność wymiarową. Jakość drewna jest szczegółowo weryfikowana przez skanery, ultradźwięki oraz certyfikowana przez Europejskie prawo budowlane. Drewno KD to gwarancja wytrzymałości na lata, a dodatkowo krótsze czasy realizacji i odbioru obiektów.” — tłumaczy Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego

Przyjrzyjmy się teraz typom KD, które mamy dostępne na rynku.

C24

Świerkowe drewno konstrukcyjne certyfikowane w klasie C24. Materiał wymagany na konstrukcje dachowe, stropy i ściany w świetle obowiązujących przepisów oraz norm budowlanych. Każda sztuka posiada fabryczne oznakowanie klasy wytrzymałości. Drewno jest strugane i suszone, a jego wilgotność wynosi pomiędzy 15 a 18%. Nie jest łączone, więc długość pojedynczego odcinka może sięgać 6 m. Ma 45 mm grubości, a szerokość rośnie skokowo co 2,5 cm. Sprawdzony materiał do budownictwa szkieletowego.

KVH®

Konstruktionsvollholz (w skrócie KVH) powstaje z drewna iglastego — wysuszonego w komorach do 15% wilgotności i przesortowanego pod względem wytrzymałości. Czterostronnie strugane drewno posiada fazowane krawędzie. Belki powyżej 5 m są na długości łączone mikrowczepami. Długość połączonych w ten sposób odcinków sięga aż 13 m. Wilgotność każdego elementu jest dokładnie sprawdzana, a nad jakością produkcji piecze trzymają niezależne instytuty. Multum dostępnych przekrojów i grubości do wyboru.

KVH Duo/Trio® (Duobalken/Triobalken)

Suszenie litego drewna konstrukcyjnego w komorach suszarniczych również podlega pewnym ograniczeniom. Zbyt grubego drewna nie da się prawidłowo wysuszyć lub byłoby to zbyt kosztowne i pracochłonne. Dlatego powstało konstrukcyjne drewno świerkowe o zwiększonym przekroju. Z połączenia dwóch lub trzech elementów otrzymujemy jeszcze mocniejsze belki klejone warstwowo. Elementy łączy się pionowo przy użyciu bezbarwnej żywicy melaminowej oraz łączy na mikrowczepy, a na koniec struga w całości.

BSH

Topowy produkt, stojący na szczycie hierarchii drewna konstrukcyjnego. Ma znakomitą zdolność nośną przy względnie niskiej masie własnej. W przypadku BSH mówimy o połączeniu co najmniej trzech równolegle klejonych, suszonych desek lub lameli z drewna iglastego. Ogromna rozpiętość, nośność i możliwości.

„W Polsce dopiero zdobywa popularność, od lat robiąc furorę na zachodzie. Gwarantuje stabilność wymiarową i łatwość obróbki. Nie pęcznieje i nie odkształca się. Jest też znacznie bardziej odporne na działanie wilgoci oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oprócz tego, dzięki impregnacji klasy 1 lub 2 drewno może być chronione przed atakiem insektów oraz grzybami. BSH sprawdza się nawet w chemicznie agresywnym otoczeniu. Spotykamy je m.in. w halach pływackich, centrach sportowych i salonach samochodowych. To pewny i przemyślany wybór na szkielet budynku, więźbę dachową i inne elementy konstrukcyjne.” — dodaje Sławomir Perliński, specjalista JAF Polska

W WoodMarket na co dzień mierzymy się z wyzwaniami jakie stawiają przed nami nasi klienci. Nasze ekipy działają na pełnych obrotach przez cały rok. Jeśli masz jakieś pytania, chciałbyś wybrać materiał na taras, elewację lub zbudować je z nami – napisz lub zadzwoń – znajdziemy materiał, termin i odpowiednich fachowców, którzy podejmą się montażu.

Nasz sklep – www.sklep.woodmarket.pl

 

Udostępnij.