Moda przemija a drewno pozostaje

Termososna i termoświerk to materiały piękne, stabilne wymiarowo i odporne na zmienne warunki pogodowe. Znakomita alternatywa dla modrzewia syberyjskiego. Dostępna od ręki i lepsza pod wieloma względami użytkowymi (m.in. mniejsze ryzyko spękań oraz rozwarstwień, trwałość klasy 2 zamiast 3). Powyższy rysopis brzmi jak portret pamięciowy idealnej okładziny zewnętrznej!

Termodrewno cieszy się powodzeniem także jako element wykończenia oraz dekoracji wnętrz. Lunawood, czyli fiński prekursor termowania, zauważył ten trend już jakiś czas temu. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie deskami na ścianach i sufitach — przygotował dekoracyjne potrójne profile.

Drewno umieszczone w sposób przemyślany i selektywny — a nie dominujący jak dawniej — to rozwiązane stosowane obecnie przez najbardziej uznanych projektantów wnętrz. Zwłaszcza w postaci lekkich ażurowych lameli.

Zrównoważony wybór

O fenomen termowanego drewna zapytaliśmy Darinę Lazarovą z JAF Polska, ekspertkę w dziedzinie desek elewacyjnych oraz tarasowych:

Termowane deski sosnowe i świerkowe zyskują luksusową ciepłą barwę, która znakomicie zgrywa się z nowoczesnymi materiałami, takimi jak stal, szkło, kamień i beton. Równoważy ich surowy charakter, wprowadzając przyjazną aurę oraz harmonijnie współgrając z bielą. Jest też świetnym izolatorem, zarówno akustycznym, jak i termicznym. Podczas wygrzewania właściwości izolacyjne drewna wzrastają aż o 25%. Termodrewno może być bez obaw stosowane w wilgotnym otoczeniu np. w saunie, łazience lub nad basenem.” — mówi Darina Lazarova z JAF Polska

Powodów jest jednak znacznie więcej, nie tylko estetycznych:

Coraz większą uwagę przykładamy do ekologii i życia w zgodzie z naturą. Termodrewno to świadomy i zrównoważony wybór. Liczne certyfikaty posiadane przez deski Lunawood (KOMO, TMT, PEFC, Nordic Swan) potwierdzają poszanowanie dla środowiska. Wpisują się w ekologiczne zarządzanie energią, systemy oszczędzania i ponownego wykorzystania wody, używanie materiałów ekologicznych oraz architekturę bioklimatyczną (kryteria AQUA-HQE). Proces produkcji przebiega bez użycia chemikaliów, metali ciężkich i pestycydów. Wygrzewanie drewna w piecach odbywa się przy użyciu wysokiej temperatury oraz pary. Nie jest toksyczne, zmniejsza ślad węglowy oraz umożliwia pełny recycling. Produkty Lunawood powstają w Finlandii, miejsca wycinek są ściśle kontrolowane, a łańcuch dostaw krótki. Nie przebiega też przez terytorium Rosji, co dla wielu klientów jest aktualnie bardzo istotne.” — kontynuuje Darina Lazarova, ekspertka JAF Polska

Jeżeli szukamy materiału w 100% ekologicznego — ciężko znaleźć produkt, który jest wytwarzany równie świadomie, co ThermoWood® od Lunawood.

Fińskie termowane deski profilowane (tarasowe, elewacyjne oraz akcesoria montażowe) znajdziesz na stanie w JAF Polska. Profile Trio i Triple estetyczny oraz wydajny montaż nawet na dużej płaszczyźnie. Przyjrzymy się im bliżej.

Zobacz także thermo elewacje

Luna Triple 32×140

Deska z termoświerku nagrodzona Architecture Masterprize 2021 w kategorii produkt zrównoważony. Ten wysokiej klasy materiał posiada dwa głębokie rowki, które nadają powierzchni wygląd listwy. W przeciwieństwie do pojedynczych listewek — bez trudu zachowamy idealnie równe odstępy. Montaż jest szybszy i łatwiejszy, a deski nie potrzebują dodatkowej obróbki.

Luna Trio 26×92

Odpowiednik z termososny, pozbawiony wad mokrego drewna sosnowego. Termolistwy nie wymagają impregnacji, a stosowane na zewnątrz stopniowo mienią się srebrzystą patyną. Deski mają zamknięte pory i są naturalnie gładkie. Jeśli chcemy zachować oryginalną barwę — wystarczy olejowanie. Termowane drewno iglaste nie zawiera już żywicy i jest odporne na gnicie. Brytyjski Instytut Badawczy BRE obliczył jego cykl życia na minimum 30 lat wytrzymałości.

Deski kupisz tutaj LUNAWOOD THERMO SOSNA TRIO 26X92X3000

Powrót do korzeni

Za co kochamy drewno? Za to samo, z czym kojarzą się klasyczne samochody oraz przestronne skandynawskie rezydencje — za trwałość i dyskretną elegancję. Nie da nam tego poczucia plastik piano black, który rysuje się „od patrzenia”, ani laminowane panele, które zarysowane nadają się do wymiany. Drewno jest natomiast materiałem premium pod każdym względem. Szlachetnego pochodzenia, naturalnym, ekologicznym, mocnym. Przekazywanym z pokolenia na pokolenie, niczym szwajcarski zegarek. Izolującym, niczym gęsi puch. Niepotrzebny nam egzotyczny teak z drugiego końca świata, gdy równie dobrze spisują się europejskie termowane iglaki.

 

Skontaktuj się z nami meilowo lub telefonicznie. Przygotujemy profesjonalną wycenę oraz pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania dla twojej inwestycji.

Dział Sprzedaży ; 660-072-042 , 668-470-038

Dział Montażu ; 787-617-029

e-mail ; biuro@woodmarket.pl

Pełną ofertę znajdziesz w naszym sklepie internetowym Sklep Wood Market

Udostępnij.