Klimat na egzotyczny taras

Umiarkowany klimat Polski jest umiarkowany tylko z nazwy. Bo gdzie, jak nie tu, nasze tarasy narażone są na wszystkie możliwe „atrakcje” pogodowe? Tropikalne upały letnich dni przeplatane są ulewnymi deszczami, które w chwilę obniżają temperaturę powietrza o kilkanaście stopni. Łagodne zimy z obfitym śniegiem potrafią zmienić się nagle w srogie mrozy, po których przychodzą roztopy. Jeśli do tego dodać dżdżyste, wietrzne jesienie, trudno dziwić się, że powszechnie dotychczas stosowane materiały, takie jak płytki ceramiczne czy gres, nie wytrzymują próby czasu.

Próbę tą wytrzymuje natomiast z powodzeniem drewno, które pracuje wraz ze zmianami pogody. Odpowiednio dobrane może służyć na całe życie bez konieczności wymiany czy remontu. Co jednak zrobić, jeśli naturalny „drewniany” rysunek słojów i sęków nie jest tym, o czym marzymy na swoim tarasie? Wyborem idealnym wydaje się w takiej sytuacji taras wykonany z bangkirai.

Azjatycki twardziel o łagodnym obliczu

Bangkirai to gatunek najpopularniejszy wśród wszystkich egzotycznych stosowanych na tarasach. Cechą charakterystyczną tego pochodzącego z Azji surowca jest mało widoczny rysunek słojów, sporadycznie występujące sęki oraz intensywna barwa. Jest ono bardzo odporne na ścieranie, uszkodzenia i zarysowania. Zgodnie z normą EN 350-2 określającą żywotność drewna, bangkirai sklasyfikowany jest w 2 klasie wytrzymałości, co oznacza, że w odkrytej architekturze ogrodowej jego trwałość nawet bez impregnacji określa się na 30-50 lat, a przy odpowiedniej pielęgnacji nawet dłużej

Co ważne, bangkirai dzięki zawartym w nim naturalnym olejkom oraz wysokiej zawartości krzemu, jest uodpornione na mikro i biokorozję oraz niepodatne na ataki grzybów. Te własności w połączeniu z dużą gęstością pozwalają na stosowanie tego drewna nawet w środowisku morskim.

Naturalną cechą  tego gatunku są otwory szpilkowe o średnicy 0,5-1,5mm, które powstały w efekcie działania owadów. Penetrują one jednak wyłącznie drewno drzew żywych i nie mają wpływu na późniejsze użytkowanie drewna na tarasie. Gdy bangkirai trafia na taras, cechuje się najwyższą możliwą klasą odporności na szkodniki, w tym nawet termity (klasa D).

Jedno drewno różne oblicza

Pamiętać należy, że bangkirai to nazwa handlowa surowca wytwarzanego z kilku różnych odmian egzotycznego gatunku drzewa liściastego Shorea (np. Shorea glauca, Shorea laevis, Shorea spp), dlatego też deski z tego drewna mogą występować w całej gamie barw od jasnobrązowej do czerwonawej. Pod wpływem czynników atmosferycznych drewno podlega naturalnemu procesowi patynowania wierzchniej warstwy w wyniku czego powstaje srebrzysta powłoka. Nie ma ona jednak wpływu na obniżenie parametrów technicznych drewna i proces starzenia biologicznego. Z łatwością można zapobiec wystąpieniu tego efektu zabezpieczając drewno odpowiednio dobranym olejem, który nie tylko pozwoli zachować naturalne wybarwienie desek, ale przedłuży także żywotność tarasu.

O uroku tarasu z drewna egzotycznego, w równej mierze jak konserwacja decyduje również dobór materiałów i sposób montażu. W ofercie firmy JAF Polska znaleźć można szeroki wybór długości i grubości desek tarasowych bangkirai, dzięki czemu klienci mogą pozwolić sobie na wykończenie zarówno dużych zewnętrznych tarasów jak i niewielkich podestów czy balkonów – bez dużych strat materiałowych. Do tego wybrać można również teksturę desek – od gładkich po dwie grubości ryflowania. Niezależnie jednak od tego, jaką fakturę lubimy czuć pod stopami, bangkirai z oferty JAF Polska to „tarasowy pewniak” który będzie nam służył na tarasie przez wiele dziesiątek lat.

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.
Przygotujemy profesjonalną wycenę oraz pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania dla twojej inwestycji.
tel.: 660-072-042, 668 470 038, e-mail 
biuro@woodmarket.pl, 

Udostępnij.