Alternatywa dla Modrzewia Syberyjskiego? Poznaj nasze propozycje!

Alternatywa dla modrzewia syberyjskiego

Termososna i Termoświerk to piękne oraz stabilne wymiarowo deski, których pochodzenie nie budzi zastrzeżeń. Jakie jeszcze cechy kryje w sobie termowane drewno z fińskiego Lunawood?

Rosyjski modrzew syberyjski to w ostatnich latach absolutny faworyt klientów. Deski wykonane z tego gatunku schodziły dotychczas na przysłowiowym pniu. Zresztą wystarczy się rozejrzeć po okolicznych tarasach. Modrzew, modrzew i jeszcze raz modrzew. Nie wszyscy jednak wiedzą, że podobny wygląd (a nawet lepsze parametry) oferują np. thermo sosna oraz thermo świerk. Produkowane w zrównoważony sposób, dostępne od ręki i pozbawione typowych bolączek mokrego drewna iglastego.

Termowaniem nazywamy obróbkę cieplną drewna, polegającą na wygrzewaniu desek w specjalistycznych piecach. Metoda ta wywodzi się z mroźnej Finlandii, a najlepsze efekty przynosi wobec sosny, świerku i jesionu. Podczas wygrzewania redukujemy wilgotność drewna do bezpiecznego zakresu 4-6 %. Właściwości izolacyjne wzrastają dzięki temu aż o 25%, na co warto zwrócić szczególną uwagę w kontekście stale rosnących cen energii.” — mówi Darina Lazarova, ekspertka JAF Polska w dziedzinie tarasów i elewacji

Drewno traci więc na wadze, a przybiera na walorach użytkowych. Robi się odporne na gnicie i stabilne wymiarowo, ale to nie koniec benefitów.

Termowane deski sosnowe i świerkowe zyskują cieplejszą barwę, zbliżoną wizualnie do modrzewiowej. Dzieje się tak wskutek karmelizacji cukru wchodzącego w skład drewna. Karmelizacja sprawia również, że cukry stają się nieprzyswajalne dla szkodliwych grzybów i bakterii. Thermodrewno jest tym samym odporne na korozję biologiczną, co owocuje długą oraz bezproblemową eksploatacją. Może być stosowane w wilgotnym otoczeniu np. obok basenu lub w saunie. Deski zamontujemy przy użyciu niewidocznego systemu montażu Profix 2 lub udoskonalonego systemu nowej generacji Profix 2 Plus.” — kontynuuje Darina Lazarova z JAF Polska

Trwałość termowanej sosny/świerku została sklasyfikowana jako klasa 2 (wg EN ISO 350-2), natomiast modrzew syberyjski to klasa 3. Deski thermowane przejawiają przede wszystkim mniejsze zagrożenie spękań oraz rozwarstwień.

Trwałe i ekologiczne

Brak potrzeby skomplikowanej konserwacji i długi cykl życia sprawiają, że termodrewno jest wymarzonym materiałem na taras lub elewację. Proces modyfikacji termicznej przebiega bez użycia chemikaliów oraz toksyn. Stosowanie thermodrewna zmniejsza ślad węglowy i umożliwia 100% recycling. Choć na co dzień nie wymaga specjalistycznych zabiegów, jego odporność na zmienne warunki pogodowe może konkurować z gatunkami egzotycznymi.

„Zabezpieczenie drewna a zabezpieczenie przed blaknięciem to nie to samo. Tyczy się to każdego drewna: termo, egzotycznego, jak i modrzewia syberyjskiego włącznie. Niezaimpregnowane deski naturalnie szarzeją z biegiem czasu. Intensywny odcień i naturalną strukturę tarasu podkreśli olej tarasowy — byle nie bezbarwny. Barwę desek chroni filtr UV zawarty w koloryzujących pigmentach. Jednak blaknięcie drewna pod wpływem słońca (a dokładniej promieni UV) absolutnie nie wpływa negatywnie na parametry techniczne. Wręcz przeciwnie. Obecnie srebrzysta patyna robi światową furorę. Jest pożądana przez architektów oraz inwestorów. Przede wszystkim jednak, jest doceniana przez klientów spragnionych obcowania z prawdziwym drewnem i autentycznych doznań.” — dodaje Darina Lazarova z JAF Polska

Drewno ze znakiem jakości

Termowanie można prowadzić na wiele różnych sposobów, niekoniecznie profesjonalnych. Najwyższą jakość rozpoznasz po znaku towarowym ThermoWood®. Znak ten jest zarejestrowaną własnością International ThermoWood Association (ITWA), a Lunawood jednym z jego oficjalnych założycieli. Ich deski posiadają znak CE, certyfikaty KOMO, TMT oraz PEFC. Otrzymały skandynawską etykietę Nordic Swan, przyznawaną materiałom spełniającym kryteria budownictwa ekologicznego. Potwierdza to m.in., że są wolne od metali ciężkich i toksycznych pestycydów.

Godny następca

Produkty Lunawood powstają w Finlandii, a łańcuch dostaw nie przebiega przez terytorium Rosji. Uzyskany materiał jest wytrzymały, stabilny wymiarowo oraz pozbawiony lepkich wycieków żywicy. Przyjazny dla człowieka i miły w dotyku bosymi stopami. Termososna, termoświerk oraz termojesion to świadomy wybór i korzystna propozycja — nie tylko dla fanów modrzewia syberyjskiego. Oryginalne fińskie termowane deski profilowane (tarasowe, elewacyjne oraz dedykowane do nich akcesoria montażowe) zamówisz w JAF Polska.

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.
Przygotujemy profesjonalną wycenę oraz pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania dla twojej inwestycji.

Dział Sprzedaży; 660-072-042, 668 470 038, Dział Montażu ; 787-617-029 , e-mail biuro@woodmarket.pl, 

W ofercie posiadamy również legary, wkręty, impregnaty do drewna i wszystkie inne akcesoria niezbędne do budowy tarasu. Sprawdź także naszą ofertę na deskę tarasową z innych gatunków drzew  Sklep.WoodMarket.pl

 

 

Udostępnij.