Daj drewnu odetchnąć, czyli o widocznych zaletach montażu niewidocznego

Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego nawet najtrwalsze gatunki drewna można oszpecić i osłabić niewłaściwym mocowaniem. Z pomocą nadchodzą nowoczesne systemy montażu niewidocznego przeznaczone do tarasów oraz elewacji. Ukryte elementy montażowe to nie jedyna z ich zalet. Umożliwiają samodzielny, a zarazem w pełni profesjonalny montaż, który pozwala drewnu oddychać i pracować przez wiele lat.

Drewno nigdy nie bierze wolnego i ciężko pracuje przez cały rok. Co to znaczy? Deski reagują na zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza — pęcznieją lub kurczą się, wchłaniają wilgoć albo oddają ją. Oprócz tego, jak na naturalny surowiec przystało, drewno stale oddycha. Dlatego przy planowaniu tarasu lub elewacji kluczowe jest zachowanie odpowiednich odstępów między poszczególnymi elementami (minimum 5 mm) i zapewnienie efektywnej wentylacji dla całej konstrukcji.

Nie każda sauna jest zdrowa

Weźmy dla przykładu miesiąc lipiec. Zazwyczaj w tym okresie możemy spodziewać się intensywnych burz i opadów, po których zaraz wychodzi upalne słońce. W ten sposób pomiędzy podłożem a spodem elewacji/tarasu tworzy się piekielna sauna. Pomyślmy teraz o elewacji zewnętrznej budynku od nasłonecznionej strony. Pomiędzy deskami a ścianą zbiera się masa wilgotnego i rozgrzanego powietrza, które nie ma kompletnie żadnego ujścia. Co się dzieje? Jeżeli nie mamy dobrej membrany to wilgoć może wniknąć w ścianę. Tego na pewno chcemy uniknąć. Dlatego warto zainwestować w system montażu niewidocznego, który skutecznie zapobiega tego typu problemom. My mamy spokój, a drewno ma czym oddychać.

Zachowaj dystans

Kolejna niebezpieczna sytuacja to deski za ciasno spasowane między sobą lub przylegające bezpośrednio do legarów. Czasem słyszymy, że drewno zostało starannie zabezpieczone, a jednak taras zaczyna gnić w punktach konstrukcyjnych. Dlaczego? To proste, wszystko przez brak dystansu i wentylacji między legarem a deską. Jak już wspominaliśmy — drewno stale i niezauważalnie zmienia swoje wymiary. Przez zbyt ciasne spasowanie desek powstają niepotrzebne naprężenia i cała elewacja może odskoczyć od ściany.

Przedstawionym sytuacjom jednak łatwo zapobiec — wystarczy odpowiedni i przemyślany montaż. Do wyboru mamy kilka sprawdzonych systemów montażu niewidocznego, przeznaczonych zarówno do mocowania tarasu, jak i elewacji. Przyjrzyjmy się im bliżej:


Tiga

„Ten innowacyjny system montażu dedykowany jest do desek elewacyjnych o profilu TIGA. W praktyce to szybki, wytrzymały i estetyczny montaż oparty na specjalnych klipsach. Z łatwością łączymy listwy fasady, uzyskując zawsze jednakowy odstęp od fugi. Zatrzaskowe łączniki zapewniają dodatkową ochronę przed niekorzystnym wpływem warunków pogodowych, takich jak opady, promieniowanie UV lub silny wiatr. Listwy mocujemy w sposób punktowy i przesuwny, dzięki czemu drewno może pracować w kontrolowanym przez nas zakresie. Mocowanie regulujemy za pomocą śrub. Wszystkie elementy TIGA są zabezpieczone przed korozją, a my otrzymujemy piękną elewację, pozbawioną widocznych dziur i wkrętów.” — rekomenduje Darina Lazarova, ekspert JAF Polska

System TIGA oferowany jest m.in. do desek z Modrzewia Syberyjskiego, Termojesionu, Termososny oraz drewna Cedrowego.

 

 

Deska elewacyjna z Modrzewia Syberyjskiego w systemie TIGA – zobacz


Dila

To ukryty system montażu tarasów wykonany ze stali nierdzewnej A2. Rekomendowany do wszystkich egzotycznych odmian drewna.

Umożliwia szybki i solidny montaż tarasu za pomocą metalowych złączek. Złączki posiadają dwa przedłużone otwory na wkręty, które ułatwiają pozycjonowanie. Każda ze złączek montowana jest tylko do jednej deski, a następnie wsuwana pod drugą i przykręcana do legara. System pozwala też na ewentualną wymianę zużytej lub uszkodzonej deski. Wysokość łącznika tworzy optymalną odległość między powierzchnią deski oraz konstrukcji nośnej, co zapobiega tworzeniu się stojącej wody. Drewno ma wówczas właściwe warunki do schnięcia, co znacząco wydłuża trwałość i żywotność całego tarasu. Co więcej, stal nierdzewna jest również bardziej odporna na zmienne warunki atmosferyczne niż jej plastikowe odpowiedniki.

Złączki przeznaczone do desek o grubości 21 i 25 mm.


DielenFix

System przeznaczony do profesjonalnego montażu rodzimych (europejskich) gatunków drewna oraz Modrzewia Syberyjskiego, drewna miękkiego lub zawierającego kwasy. System wykonany przez austriacką firmę SIHGA działa w oparciu o system złączek montowanych na tej samej zasadzie, co w systemie DILA. Czym się różni?

„Złączki wykonano z opatentowanego tworzywa sztucznego SIHGAMID®, które utrzymuje swoje znakomite parametry techniczne przez wiele lat i nie ulega zmęczeniu. Materiał ten jest bardzo wytrzymały, odporny na pęknięcia, silne promieniowanie UV, wysokie oraz niskie temperatury. Konstrukcja złączek harmonijnie współgra z naturalną pracą desek tarasowych, zapobiegając tworzeniu się rys oraz powstawaniu naprężeń i pęknięć.” tłumaczy Łukasz Walczak, ekspert w JAF Polska

System zapewnia dylatacje zarówno od spodu, jak i między poszczególnymi deskami.


Clipfix

„CLIPFIX to atrakcyjny cenowo system niewidocznego montażu polecany do desek elewacyjnych i tarasowych wykonanych z drewna iglastego oraz termowanego, jak również gatunków egzotycznych — Okoume i Meranti. Głównym atutem tego systemu są kompozytowe klipsy. Złączki CLIPFIX wykonane są z wzmocnionego kompozytu, który zapewnia znakomitą wytrzymałość całej konstrukcji. Materiał dobrze znosi zmiany temperatury oraz działanie promieni słonecznych. Kształt i sposób montażu klipsów pozwala na swobodne kompensowanie pracy drewna wynikającej z jego właściwości higroskopijnych. Natomiast specjalne karbowanie klipsów umożliwia stałą wentylację i likwiduje feralne miejsca styku deski z legarem, które zazwyczaj są ogniskami biologicznej korozji. W zestawie znajdziemy nierdzewne wkręty do legarów i desek oraz bity do wkręcania. Przy porównywalnej liczbie elementów w zestawie, CLIPFIX pozwala na zamontowanie desek na znacznie większej powierzchni. Ułatwia dogodny wybór wymarzonego gatunku drewna, zarówno na taras, jak i elewację budynku oraz zapewnia solidne mocowanie.” — tłumaczy Piotr Lisowski, specjalista od tarasów w JAF Polska

Wersja do montażu elewacji o profilu z pióro-wpustem posiada dodatkowy otwór oraz wkręt pozwalający na montaż do legara pomimo wydłużonego pióra.


Raz a dobrze

Niezależnie od tego, czy wybieramy drewno egzotyczne, termowane lub deski kompozytowe — niewidoczny system montażu zapewnia elegancki wygląd oraz bezproblemowe użytkowanie. Oprócz właściwej wentylacji zyskujemy gładką i estetyczną powierzchnię tarasu lub elewacji. Bez widocznych i rdzewiejących z czasem wkrętów (lub miejsc dookoła otworów montażowych). Nic nie szpeci, nie wystaje, nie zaczepia. System montażu niewidocznego to inwestycja i długofalowa oszczędność czasu oraz przede wszystkim materiału. Bo czym jest cena wkrętów, przy cenie drewna lub dobrego kompozytu? Niestety zaniedbania i przesadne cięcia finansowe przy montażu nieodwracalnie odbijają się na żywotności całej konstrukcji. Deska nienaruszona od góry żadnym wkrętem żyje dłużej i wytrzymuje więcej. Dlatego decydując się na system montażu niewidocznego wybierasz trwałość oraz reprezentacyjny wygląd. Zamiast poprawiać i naprawiać — montujesz raz a dobrze… i korzystasz!


Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.
Przygotujemy profesjonalną wycenę oraz pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania dla twojej inwestycji.
tel.: 660-072-042, 668 470 038, e-mail 
biuro@woodmarket.pl, 

W ofercie posiadamy również legary, wkręty, impregnaty do drewna i wszystkie inne akcesoria niezbędne do budowy tarasu. Sprawdź także naszą ofertę na deskę tarasową z innych gatunków drzew ⇒ Sklep.WoodMarket.pl

Udostępnij.