Cztery pory roku – taras WPC

Szczególnie jesienią możemy podziwiać, jak liście zmieniają swoje kolory. Odrobinę naturalnej niepowtarzalności oferują również nowoczesne deski Wood Plastic Composite, czyli drzewno-kompozytowe, które zrywają ze sztucznym plastikowym wyglądem.

Naturalny dodatek

Wyróżnikiem nowoczesnych desek kompozytowych jest zawartość w składzie mączki drzewnej. Wynika to nie tylko z ekologii. Dzięki mączce taras znacznie mniej nagrzewa się na słońcu. Drewno (w przeciwieństwie do tworzywa) jest izolatorem, więc ma mniejszy współczynnik przenikania. Obecności naturalnych włókien zawdzięczmy również naturalny wygląd tarasu. Warto wiedzieć, że naturalną cechą tego rozwiązania jest żywa reakcja na promienie UV i opady atmosferyczne. W następstwie kolor desek delikatnie zmienia się oraz normuje przez pierwsze miesiące od montażu. Proces ten nazywamy sezonowaniem.

Zapoznaj się z naszą ofertą na deski kompozytowe ; Deski tarasowe kompozytowe – ceny, sklep Wood Market

Sezonowanie desek tarasowych WPC

Deski kompozytowe WPC są materiałem ekologicznym m.in. dzięki wykorzystaniu do produkcji wysokogatunkowej mączki włókien drzewnych drzew liściastych. W związku z tym zachodzi proces utleniania drewna w desce kompozytowej, który nazywamy sezonowaniem. Zgodnie z technologią i informacją o produkcie — po zamontowaniu i ekspozycji na warunki atmosferyczne (woda + promienie UV) w ciągu pierwszych tygodni deski „dojrzewają”, a ich wygląd nieznacznie ulega zmianie. Dojrzewanie desek związane jest z procesem utleniania się ligniny oraz celulozy. Do tego dochodzi wypłukiwanie z powierzchni deski wosków, tłuszczy i tanin zawartych w mączce drzewnej (substancje pochodzenia organicznego). Ubywa także niewielka ilości pigmentu i pyłu poprodukcyjnego, który powstaje podczas fabrycznego szlifowania desek.

Zobacz koniecznie ; SILVADEC Elegance Strukturyzowana 23x180x4000mm

Udział naturalnego wypełniacza spotykamy przede wszystkim w deskach tarasowych stylizowanych na autentycznie drewniane. Przykładem są deski z kolekcji Gardin Natur (o charakterystycznym trójwymiarowym usłojeniu) lub kolekcja Silvadec Elegance. Jak widać design, wytrzymałość oraz komfortowa eksploatacja to tylko niektóre z ich atutów.

Założeniem kolekcji tarasów kompozytowych Gardin NATUR i DECO jest nadanie im cech, dzięki którym będą możliwie mocno przypomniały deski z naturalnego drewna. Zarówno z wyglądu, jak i w dotyku. W naturze nie znajdziemy dwóch takich samych kawałków drewna. Dlatego deski też nie powinny wyglądać w 100% jednakowo. W tym celu do Gardin dodawane są różnokolorowe pigmenty nieorganiczne. Są to między innymi pigmenty w odcieniach czarnym, szarym i niebieskim, sadza oraz mączka drzewna z drzew liściastych o różnych odcieniach. Ich ilość oraz proporcje są zmienne, dzięki czemu otrzymujemy niepowtarzalny wygląd desek. Ponadto, na powierzchni deski wytłaczany jest rysunek drewna 3D. Opatentowana technologia produkcji pozwala na uzyskanie naturalnego wyglądu desek kompozytowych, bez utraty ich użytkowych zalet i potrzeby regularnej impregnacji. Teraz nawet taras WPC może mienić się kolorami.” — wyjaśnia Piotr Lisowski, ekspert JAF Polska

Deski Gardin Deco są dodatkowo dwustronne i dwukolorowe, dzięki czemu łatwo możemy odmienić wygląd całego tarasu. Jedna deska, dwie możliwości.

Barwy natury

Wiemy już, że istnieją deski kompozytowe dla fanów natury, które umiejętnie naśladują procesy zachodzące w przyrodzie. Trójwymiarowe usłojenie z czasem delikatnie zmienia swój odcień, niczym drewno. Na szczęście (tak samo, jak w przypadku patynowania desek drewnianych) nie mamy się czym martwić.

Sezonowanie nie wpływa na techniczne właściwości produktu. To kwestia czysto estetyczna i nie jest to absolutnie wada desek. Proces przebiega nierównomiernie i zależy głównie od miejscowej eskpozycji na słońce oraz deszcz.” — uspokaja Piotr Lisowski z JAF Polska

Taras na lata, a nie na lato

Nic dziwnego, że tarasy kompozytowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Kompozyt nigdy nie odda w pełni przyjemności obcowania z prawdziwym drewnem, ale ma inne atuty. Ich bilans warto wykonać indywidualnie. Dla jednego perspektywa sezonowego olejowania tarasu z desek drewnianych to fajny pomysł na sobotę, dla drugiego kompletna strata czasu. Warto wiedzieć czym różnią się poszczególne materiały, aby dokonać tej decyzji świadomie. Odpowiednio dobrany do naszych potrzeb i profesjonalnie zamontowany taras z drewna egzotycznego, termowanego lub kompozytowego to nie tylko ozdoba. To świetna przydomowa inwestycja, która będzie nam służyć latami.

Pełną ofertę naszych produktów znajdziecie na stronie ; Sklep Wood Market

 

Udostępnij.